تنور گرم رقابت کاندیداها در خلاء ناشی از عدم حضور بهمن اخوان

با توجه به تغییر تقسیمات کشوری و الحاق بخش خنجین و ارتقای شهرستان فراهان در حوزه انتخابیه شهرستانهای تفرش، آشتیان و فراهان و همچنین تعدد کاندیداها در این حوزه، معادلات سیاسی را پیچیده تر نموده و رقابت کاندیداها را برای کسب آرای مردم به نفع خود بیشتر و حساس تر نموده است. حال نتیجه انتخابات مجلس نهم در این حوزه انتخابیه چگونه رقم خواهد خورد؟!

نگاهی به آمار ثبت‌نام نامزدهای نهمین دوره انتخابات مجلس نهم نشان می‌دهد که از مجموع ۲۸۵ نماینده مجلس هشتم ۲۶۰ نفر از نمایندگان فعلی مجلس برای دوره نهم ثبت‌نام کرده‌اند. این آمار همچنین روشن می‌کند که ۲۵ نفر از نمایندگان فعلی مجلس از حضور در رقابت‌های انتخابات پیش رو انصراف داده‌اند. این در حالی است که تعداد نمایندگان مجلس هشتم در آغاز کار مجلس ۲۹۰ نفر بود که مرحوم فاکر از مشهد، مرحوم اسلامی از ساوه، مرحوم حیاتی از لامرد، میرتاج الدینی از تبریز و حاج بابایی از همدان جمع بهارستان نشینان را ترک کردند.

به نظر می‌رسد این ۲۵ نفر از نمایندگان فعلی مجلس بنا به دلایل احتمال رد صلاحیت، کهولت سن، خسته شدن از فعالیتهای نمایندگی مجلس و همچنین مشکل مدرک تحصیلی از شرکت در انتخابات پیش‌رو انصراف داده‌اند.

در این میان یکی از نمایندگان فعلی مجلس که در این دوره نامزد نشده ، بهمن اخوان است. جدای از تحلیل های محلی و منطقه ای عدم حضور اخوان در انتخابات در سطح استان و كشور نیز بحث های فراوانی به دنبال داشته است.

بهمن اخوان در حوزه محلی و منطقه ای و در سطح حوزه انتخابیه از موثرترین نمایندگان استان بوده است. او توانست با پیگیری های فراوان سرانجام فراهان را شهرستان كند و در سایر امور زیربنایی حوزه انتخابیه چه در دوره فعلی و چه دوره های قبل توانست توسعه و پیشرفت را برای منطقه به ارمغان آورد. از مهمترین امور زیربنایی می توان انتقال آب چشمه هفتیان به تفرش، احداث دانشگاه در فراهان، آشتیان و تفرش،احداث شهرکهای صنعتی ، پروژه تونل نقره کمر، دو بانده نمودن محور فرمهین به اراک و ... نام برد.

کسانی كه اخوان را می شناسند، در صراحت بیان و تاثیرگذاری وی در معادلات استانی و ملی هیچ شك و تردیدی ندارند. اخوان در انتخابات ریاست جمهوری گذشته به صورت تمام قد به دفاع از منتقد احمدی نژاد پرداخت و در كنار میرحسین موسوی قرار گرفت. هر چند بعد از حوادث پس از انتخابات عملكرد و خط خود را از موسوی جدا كرد؛ اما انتقاد از دولت احمدی نژاد به خصوص در حوزه های اقتصادی و صنعتی موضوعی بود كه همواره در موضع گیری هایش مدنظر داشته است. از نگاه وی، شاقول نظام رهبری است و هر گونه انحرافی از این خط می تواند آسیب های خود را به نظام و كشور وارد كند. او منتقد جدی دولت اصولگرا و سیاست های اقتصادی دولت است. او منتقد طرح هدفمندی یارانه ها به شكل كنونی بوده و آن را نوعی گدا پروری می داند. اخوان در آخرین موضع گیری هایش گفته است عبور از احمدی نژاد، زیر سوال بردن رهبری نیست و انتقاد از دولت نه تنها تضعیف نظام و رهبری نیست، بلكه نمادی از آزادی و مردم سالاری است و سبب تقویت دولت و نظام می شود.

اما اكنون پس از تمامی این وقایع بهمن اخوان در انتخابات حضور نیافته است. بسیاری از نیروهای سیاسی بر این عقیده اند كه كه عدم حضور اخوان باعث ایجاد خلاء در این حوزه شده است. با اینکه اکثریت بر این باور بودند که اخوان در دقایق پایانی ثبت نام خواهد نمود ولی این امر محقق نشد و نگاهی به آمار ثبت نام نشان می دهد تا روز پنج شنبه تنها هشت کاندیدا اقدام به ثبت نام نموده بودند ولی در روز پایانی با قطعی شدن عدم حضور اخوان پانزده کاندیدای دیگر ثبت نام کردند که با این وضعیت تنور رقابت میان کاندیداهای فعلی گرم و گرمتر شد.  

در این دوره از انتخابات با توجه به تقسیمات کشوری و الحاق بخش خنجین و ارتقای شهرستان فراهان معادلات سیاسی را پیچیده تر نموده و رقابت کاندیداها را برای کسب آرای مردم بخش خنجین به نفع خود بیشتر کرده است.

حال باید منتظر بمانیم و ببینیم باحضور رقبای دیرینه شهرستانهای تفرش و آشتیان و تعدد کاندیداهای شهرستان فراهان و داود محمدی (از بخش جدیدالتأسیس خنجین)، اسماعیل اسدی فرماندار اسبق شهرستان تفرش و رقابت برادران حسینی در عرصه انتخابات ، مجلس نهم چگونه رقم خواهد خورد . (البته شایان ذکر است تمامی کاندیداها می توانند قبل از ۱۵ روز مانده به انتخابات حوزه انتخابیه خود را تغییر دهند.)

در پایان شاهد لیست قطعی اسامی بیست وسه کاندیدای حوزه انتخابیه تفرش، آشتیان و فراهان هستید:

داود محمدی (فوق لیسانس)، اسماعیل اسدی (فوق لیسانس)، ابراهیم فراهانی (فوق لیسانس)، حسن مرادی (دکتری)، محمد حسینی (فوق لیسانس)، احمد حسینی (فوق لیسانس)، ، غلامعباس محبی (فوق لیسانس)، اسداله رضایی (فوق لیسانس)، جمیله کرمی (فوق لیسانس)، حمید طرخورانی (دکتری)، رضا سلم آبادی (مدرک حوزوی سطح چهار)، ابوالفضل بورقانی فراهانی (فوق لیسانس)، سیامک کمال آبادی فراهانی (لیسانس)، علی الهی (دکتری)، کاظم سپاسی آشتیانی (فوق لیسانس- مدرک حوزوی خارج)، عباس صلاحی (دکتری)، محسن وروانی (فوق لیسانس)، مجتبی حیدری (فوق لیسانس)، محسن مجدی کیا (فوق لیسانس)، ولی اله بیاتی (فوق لیسانس- مدرک حوزوی سطح چهار)، عبدالحسین حیدری تفرشی کهکی (فوق لیسانس)، توران سعدی (فوق لیسانس)، رمضان عبدالحسینی (فوق لیسانس)