دهه فجر سر آغاز طلوع اسلام، خاستگاه ارزشهای اسلامی ، نقطه رهایی ملت بزرگ ایران و بخشی از تاریخ پر افتخار ماست که گذشته را از آینده جدا ساخته است. در دهه فجر اسلام تولدی دوباره یافت و این دهه در تاریخ ایران نقطه ای تعیین کننده و بی بدیل است.

در بررسی تحلیلی تاریخ دو قرن اخیر ایران ، خاورمیانه و آفریقا، چگونگی نفوذ، حضور و سلطه استعمار و جابجائی دو امپراتوری استعماری و چگونگی ایجاد جریانهای انحرافی در کشورهای اسلامی نمایان است ، طی قرون گذشته قدرتهای سلطه گر برای به یغما بردن ثروتهای کشورهای اسلامی با فریب اقشار روشنفکر مآب و مردمان فقیر اقدام به خلق جریانات انحرافی و ایجاد اختلاف و شکاف در لایه های مختلف کشورهای اسلامی کرده و افراد دست نشانده را شناسایی و با کودتا آنها را برسرنوشت ملتها حاکم نمودند.


انقلاب اسلامی ایران بر خلاف سایر انقلاب های دنیا ، با تکیه بر قدرت لایزال الهی و آموزه های اسلام ناب محمدی با رهبری بی نظیر و پیامبر گونه معمار کبیر انقلاب حضرت امام(رض) کاخ ظلم و ستم فرعونیان را فرو ریخت و کاخ پوشالی تفکر مارکسیسم راویرانو ستونهای خیمه لیبرالیسم را به لرزه در آورد.

 

زیرا اندیشه ی پیروزی نهایی حق و صلح و عدالت بر نیروی باطل و ظلم ، گسترش جهانی ایمان اسلامی ، استقرار کامل ارزشهای انسانی ، تشکیل مدینه فاضله و جامعه ای ایده آل و اسلامی جزء آرمانهای رهبر کبیر انقلاب بود که از سنخ آرمانهای پیامبران و ائمه ی اطهار (ع) است . خمینی بزرگ با طرح نظریه حکومت ولایت مطلقه فقیه پایه های انقلاب اسلامی را بیمه وچشم طمع دشمنان به این کشور را نابینا کرد . و ملتهای تحت ظلم  ستم را از خواب غفلت بیدار کرد و طولی نکشید که آتش خشم ملتها دامن غارتگران و چپاولگران را فرا گرفت . رهبر کبیر انقلاب فرمودند(ما می دانیم این انقلاب بزرگ که دست جهان خواران و ستمگران را از ایران بزرگ کوتاه کرد، با تاییدات الهی پیروز گردید).

ویژگی های انقلاب اسلامی ایران

خدایی بودن انقلاب اسلامی :

یکی از ویژگیهای انقلاب اسلامی خدا محوری آن است . در اصل 56قانون اساسی (حاکمیت مطلق برجهان و انسان از آن خداست و هم او ، انسان را برسرنوشت اجتماعی خویش حاکم ساخته است ). و مردم قهرمان ایران در تمام دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با فریادهای الله اکبر و فداکاری های معجزه آسا بر تمام قدرتهای سلطه گر فایق آمده است .

رهبری بی نظیر و مرجعیت آگاه:

از ویژگیهای مهم انقلاب که از ویژگی الهی آن سرچشمه می گیرد نقش رهبری و مرجعیت در هدایت انقلاب است . اصل ولایت فقیه یکی از مترقی ترین اصول قانون اساسی است که انقلاب و نظام را در مقابل تمام توطئه ها بیمه کرده است و نظام سلطه همواره در صدد حذف این اصل مترقی از قانون اساسی بوده است.

 

نقش مردم به عنوان  صاحبان اصلی انقلاب:

در انقلاب اسلامی سرنوشت مردم بدست خود مردم رقم  می خورد و هیچ کس حق دخالت در سرنوشت مردم را ندارد مگر اراده ملت بر آن قرار گرفته باشد . ان الله لا تغیر مابقوم حتی یغیر ما به انفسهم.

خاستگاه عاشورایی انقلاب :

اندیشمندان و نظریه پردازان در زمینه علل و عوامل پیروزی انقلاب اسلامی معتقدند عامل مذهب از قوی ترین و اصلی ترین عوامل پیدایش و پیروزی انقلاب اسلامی بوده و از میان عناصر مذهبی فرهنگ عاشورا و نهضت امام حسین (ع) نقش به سزایی در این زمینه بر عهده داشته است .

فرهنگ عاشورا و شعارهای حیات بخش قیام عاشورا در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی یکی از مهم ترین جلوه های تأثیر پذیر نهضت عاشورا بر پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی بود و هم  اکنون نیز در مقابل نظام سلطه است .

اصالت انقلاب :

انقلاب اسلامی هم از نظر تئوری و هم از نظر عملی وارداتی نبوده بلکه محصول تاریخ و جامعه ایران است و مردم با نیروی خود و بدون کمک های غرب و شرق و با اتکا بر خداوند منان و شعار (پیروزی خون بر شمشیر ) پیروز شدند.

زمینه های تأثیر پذیری جنبش های اسلامی از انقلاب اسلامی

عقیده مشترک انقلاب اسلامی و جنبشهای اسلامی:

انقلاب اسلامی و جشنهای اسلامی معتقد به یگانگی خداوند متعال ، قرآن مجید و پیامبر عظیم الشان اسلام (ص ) هستند و کعبه را قبله آرزوهای متعالی خود می دانند به معاد ، روز واپسین ، شهادت در راه خدا ، نماز ، روزه و امر به معروف و نهی از منکر اعتقاد قلبی دارند.

انقلاب اسلامی و جنبشهای اسلامی هدف مشترک دارند .

هدف مشترک آنها احتزاز پرچم پر افتخار لااله الا الله محمد رسول الله بر قله های رفیع سر تاسرجهان و استقرار حکومت جهانی اسلام و بر چیدن ظلم و جور و ستم از دنیا با تکیه بر قدرت لا یزال الهی است. بنا بر این انقلاب اسلامی به اسلام و مسلمانان حیات تازه بخشیده و آنان را از عزلت و حقارت نجات داده است .

دشمن مشترک انقلاب  اسلامی و جنبشهای اسلامی:

 انقلاب اسلامی و جنبشها دشمنان مشترکی دارند.نظام سلطه به سرکردگی امریکا و اسرائیل مانند کفار قریش صدر اسلام و خون آشامان تاریخ بشریت کیان اسلام را تهدید می کنند. و در مقابل ، جشنهای اسلامی با تأثیر پذیری از انقلاب شکوهمند اسلامی با شعار نه شرقی و نه غربی جمهوری اسلامی علم مبارزه بر علیه دشمنان اسلام را بر افراشته اند.

وحدت طلبی و مردم گرایی:

رهبری عظیم الشأن انقلاب با تکیه بر لزوم ایجاد وحدت و اتحاد بین امت بزرگ اسلامی و برگزاری مراسمهایی چون (هفته وحدت، روز قدس و حمایت از مردم مظلوم فلسطین ، بوسنی ،....) و حذف جنبه های اختلاف انگیز بین مذاهب ، گامها بلندی در راه اتحاد امت اسلامی برداشته و با تکیه بر مردم گرایی در مقابل بیگانگان ایستاده است وجنبشهای اسلامی به این دلیل از انقلاب اسلامی الگو گرفته اند .

 

تأثیر انقلاب اسلامی بر جنبشهای سیاسی و اسلامی:

انقلاب اسلامی از دو جنبه بر حرکت های اسلامی معاصر تاثیر فراوان گذاشته است.

الف- باز تاب سیاسی

یکی از دستاورد های انقلاب اسلامی ایران تجدید حیات اسلام در جهان است. قبل از پیروزی انقلاب اسلامی اعتماد به نفس در میان مسلمین در حال از بین رفتن بود و هویت اسلامی در جوامع اسلامی در حال هضم شدن در هویت غرب بود. انقلاب اسلامی در رگهای مسلمین خون تازه جاری کرد و اعتماد به نفس مردم مسلمان که روزگاری پشتوانه تمدن بزرگ اسلامی بود را احیاء کرد.

این تجدید حیات اسلام آثار مختلفی برای جنبش های اسلامی به ارمغان آورد. جنبشهای اسلامی ، اسلام را به عنوان مکتب حیات بخش و کاملترین شیوه مبارزه بر علیه ظلم و ستم انتخاب کردند و اندیشه های غیر مذهبی را کنار گذاشتند و نجات ملتها از چنگال استبداد داخلی را در اندیشه های اسلامی یافتند.و انتخاب کردند.

ب- باز تاب فرهنگی

انقلاب اسلامی ، ارزشهای تازه و زیادی را به جهان عرضه کرد و جنبش های اسلامی با تاثیر پذیری از انقلاب ایران ، جهاد ، شهادت ، ایثار ، پایداری ، مقاومت و مردمی بودن را به عنوان اصول اساسی پذیرفتند . این جنبش ها با الگو پذیری از انقلاب اسلامی با بسیج توده ها و تقلید از شعار های انقلاب مانند: ( لا شرقیه و لا غربیه ، الله اکبر ، لا اله الا الله ، پیروزی از آن اسلام است و .... و گرایش به حجاب و عفاف و تظاهرات به سبک ایرانی ) نشان دادند که کاملا از لحاظ فرهنگی با انقلاب اسلامی همسو و هم جهت هستند.

 

نتیجه

خلاصه اینکه می توان گفت پدیده های سیاسی و اجتماعی بزرگ در هر جامعه ، مانند انقلابهای مطرح در تاریخ بشر ، بر تحولات فکری ، سیاسی و اجتماعی در خارج از مرز های خود اثر می گذارند و انقلاب اسلامی نیز از این قاعده مستثنی نبوده است ؛ بویژه آنکه با رویکرد عقیدتی خود توانایی تاثیر گذاری به گستره جغرافیایی جهان اسلام و حتی دنیا را دارا بوده است.

ویژگی اصلی انقلاب اسلامی جهانی بودن آن است که در اصل 154 قانون اساسی آمده است : ( جمهوری اسلامی ایران ، سعادت انسانها در کل جامعه بشری را آرمان خود می داند و استقلال ، آزادی و حکومت حق و عدل را حق همه مردم جهان می شناسد. بنابر این در عین خوداری کامل از هر گونه دخالت در امور داخلی ملتهای دیگر ، از مبارزه حق طلبانه مستضعفان در برابر مستکبران در هر نقطه از جهان حمایت می کند ).

لذا تحلیلگران و صاحب نظران معتقدند ، با آغاز عصر امام خمینی (ه) دین و دین داری در همه جهان گسترش یافته و تمام پیروان ادیان الهی جان تازه گرفتند و جریان مذهب در اروپا نیز مجددا ارزش تلقی می شود.

خلاصه اینکه عصر امام خمینی  (ره) عصر احیای دین و معنویت در جهان غرق شده در فساد و تباهی به شمار می رود و جهان بی هویتی به سوی هویت دینی در چرخش است . به امید پیروزی تمام جنبشهای اسلامی در سراسر جهان.

                                                                             والسلام

                                                                          داود محمدی