معاون سیاسی و امنیتی استاندار اصفهان گفت: پشت ماجرای اخیر اسید پاشی در اصفهان اراده ای قرار گرفت که آن را برجسته و تبدیل به جریان کند.

به گزارش ایرنا، رسول یاحی روز یکشنبه در همایشی با عنوان راهکارهای مقابله با تهدیدات نوین زیستی با اشاره به اتفاقاتی که از هفته پیش درباره ماجرای اسیدپاشی در اصفهان آغاز شده است، گفت: این یک حادثه ساده و پیش پا افتاده بود و در سیستم های گزارش دهی به هیچ وجه اسیدپاشی به رده های بالا و مافوق انعکاس داده نمی شود چرا که چیز خاصی نیست و اسیدپاشی همه جا بوده است.

وی تاکید کرد: ولی در ماجرای اخیر اسید پاشی در اصفهان اراده ای قرار گرفت که آن را برجسته و تبدیل به جریان کند.

یا حی افزود : چهار قربانی اسیدپاشی توسط یک نفر و با اسید سولفوریک مورد حمله قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه در مجموع مصدومان اسید پاشی از ابتدای امسال تاکنون هفت نفر بوده است ، گفت : سه نفر آنها توسط اسید کلریدریک یا همان مواد شوینده مصدوم شدند.

وی ادامه داد: از چهار نفر قربانی اصلی دو نفر به صورت سرپایی مداوا شده و دو نفر دیگر در اصفهان و تهران بستری هستند.

یاحی با بیان اینکه اگر برخی از مسائل تبدیل به جریان شود همه سیستم ها را مختل کند، گفت: این جریان سازی ها کسب و کار را تعطیل، ترافیک را کم و زیاد می کند و نگرانی و اضطراب برای خانواده ها به وجود می آورد.

به گفته وی، با یک خبر که به طور سیتماتیک روی آن کارشده است، در یک شهر التهاب به وجود می آورد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار اصفهان با بیان اینکه ما حوادث مختلفی در این شهر داریم، اظهار کرد: امروز نیز شرایطی به وجود آمده که یک حادثه کوچک موجی را به وجود می آورد.

وی همچنین با تاکید براهمیت پدافند غیر عامل گفت: حرکتی که در اثر یک سازمان دهی بزرگ شود در همه سطوح گرفتاری به وجود می آورد.

وی پدافند غیر عامل در حوزه زیستی را مربوط به بحث منفعت طلبی انسان ها دانست و افزود: برای مقابله با تهدیدات زیستی باید ابتدا آگاه سازی اتفاق افتد سپس به تدوین قوانین پرداخت و نظارت و پیگیری انجام شود.

یاحی با بیان اینکه امروز باید به همه مسائل نگرش سیستمی داشته باشیم، تاکید کرد: امروز دیگر نمی توان منفرد کار کرد چراکه همه حوزه ها به هم مرتبط است.

در هفته های اخیر انتشار اخباری مبنی بر وقوع چند فقره اسید پاشی بر روی شماری از بانوان اصفهانی در شبکه های اجتماعی سبب رعب و وحشت اجتماعی و تشویش افکار عمومی شد.

با وجود شایعات ضد ونقیض در باره شمار بانوان مصدوم ، مسوولان بهداشت و درمان در استان اصفهان تنها از وجود دو مصدوم بستری شده در بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان و یک بیمارستان در تهران خبر می دهند.

به گفته این مسوولان پیش از این نیز دو زن دیگر که به سبب اسید پاشی مصدوم شده بودند به شکل سرپایی معالجه و رهسپار خانه های خود شدند.

به گفته مراجع بهداشت و درمان استان اصفهان یکی از این بانوان تبعه کشور افغانستان است که پس از مداوای سرپایی از بیمارستان مرخص شده است.